kosaalaan 95.12

هفت ماه پیش بود که شاخوان همسر و جنین دو ماهەاش را تنها گذاشت، شاید مهمترین زمان با هم بودن یک زوج است، اما او هدف بزرگتری داشت، او میخواست برای رهایی از همه نابرابریهای سیاسی و اجتماعی ملتش عملأ قدمی بردارد، او هدفش را به شیرینی پایان یک انتظار برای پدر شدن ترجیح داد.


بعد از پیام نوروزی مصطفی هجری دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران تحت پروژه ''راسان'' درگیریهایی بین سپاه و حزب دمکرات در  کوردستان شرقی رخ داد.


راسان، عنوانی است که حزب دمکرات کردستان ایران برای مرحله تازه از مبارزاتش انتخاب کرده است. راسان در لغت به معنی "دوباره برخاستن" می‌باشد و حاکی از آغاز دور تازه‌ای از فعالیت های عمدتاً مسلحانه این حزب در کردستان ایران است.


شاخوان شجاع، باروحیه، متواضع، بدون اغماض و راستگو بود، تمام این خصلتهای والای بشری در كردار و گفتارش متجلی‌ بود، شاخوان یک جنتلمن به معنا واقعی بود، او اهل روستای '' نیر'' یکی از معروفترین روستاهای  کوردستان شرقی است که با جمعیت اندکش بیش از ٦٣ شهید را در صفوف حزب دمکرات به بارگاه آزادی بخشیدەاند، متأسفانە "شاخوان" در کوسالان نام دهستانی در بخش مرکزی شهرستان سروآباد (مریوان) طی درگیری بین سپاه پاسداران پس از ساعتها مبارزە سرانجام شهید شد.

 

سروه مادر کوسالان است، او نیز یک پیشمرگ است، او بازیگر زن یک رمان بی پایان است، بازتاب خندەهایش از آن سووی مرزها سمفونی تاریکی است که اجل مرگ دشمن را صدا میزند.


داستان سروە روایت یک هویت ملی است که آگاهانه در چهارچوب یک ایدئولوژیک عملأ برای آن هدف قدم برمیدارد، زیرا در قاموسش امل فزونیست بر موفقیت.
این فیگور تصویری خیالی از یک فمینیزم شکست خوردە نیست، بلکه یک آپاراتوس رئالیست کە با امواج صبا گیسوانش را بە رقص در می آورد.

 

کوسالان باید با تأسی از فرزندان شهید راسان و حماسە قهرمانانە پدرش مقاومت و انسانیت را به شکل دیگری در کنار مادر معنا کند. کوسالان روایتگر یک نسل افتخار خواهد بود، که این نشان دهنده آن است که ابرام و مبارزه آزادیخواهانە ملت کورد محدود به یک نسل و به یک دوران نیست، این هدف نسل به نسل تا آزادی و فراغت ادامه خواهد داشت.

 

تولدت مبارک کوسالان !

 

طاهر اسماعیل‌پور